Блог

Які існують види РЕБів: їхні класи й відмінності?

Радіоелектронна боротьба — один із методів протистояння ворогу у сучасному світі. Засоби РЕБ призначені не тільки для захисту автомобільної та броньованої техніки, але й для оборони важливих промислових об’єктів та підприємств стратегічного значення.

Сучасна війна вимагає впровадження нових технологій та захисту від ворожих дронів. Саме БПЛА різних типів завдають найбільше шкоди військовим та техніці. Тому, є потреба в активному розвитку систем РЕБ.

Що таке засоби РЕБ?

РЕБ — комплексне бойове забезпечення, яке здійснює радіоперешкоди для придушення мобільного та супутникового зв’язку. Головне завдання приладу — подавити високочастотні сигнали та послабити роботу супротивника. Сучасні засоби можна розмістити стаціонарно або на різних носіях: автомобільна техніка, авіація, морський флот. 

Український виробник Warteх виготовляє комплекси для вирішення завдань:

  • Радіоелектронний захист об’єктів критичної інфраструктури.
  • Безпека особового складу та військової техніки.
  • Пригнічення роботи ворожих систем.
Що таке засоби РЕБ?

Як працює система РЕБ?

Засоби РЕБ впливають на радіоелектронні системи противника та виводять їх з ладу. Вони випромінюють перешкоди, які дезорганізують ворожі дрони. Залежно від виду може бути радіотехнічне, оптико-електронне та гідроакустичне придушення.

Компанія Warteх у 2023 році запустила власне виробництво комплексів, використовуючи інноваційні технології у розробці. Системи Wartex розроблені на експертних знаннях команди та досвіді інших компаній для досконалої роботи на фронті. Пріоритетом роботи команди є забезпечення безпеки кожного підрозділу з найвищим рівнем захисту.

Які засоби РЕБ існують?

Радіоелектронні системи продовжують розвиватися та вдосконалюватися, особливо, з появою штучного інтелекту та інших передових технологій. Існують різні комплекси, які відповідають певним військовим потребам.

За дальністю впливу:

  • Тактичні — охоплюють площу до 50 км. Їх основна функція: захищати місце розташування бойової техніки чи військових підрозділів.
  • Оперативно-тактичні — діють у радіусі до 500 км. Захищають не тільки обладнання й персонал, але й працюють на користь військових. Виявляють ворожі повітряні цілі, блокують канали зв’язку та порушують роботу розвідувальних дронів противника.
  • Стратегічні — забезпечують високий рівень захисту дальньої дії понад 500 км.

Залежно від комплектації та габаритів:

  • Стаціонарні комплекси мають масштабну зону дії та ефективно приглушують сигнали станцій противника. Використовуються для захисту критичних об’єктів або опорних пунктів від атак по периметру. 
  • Мобільні станції зручні невеликими розмірами та швидкістю розгортання. Підходять для захисту окремих одиниць техніки чи під час пересування персоналу. Наприклад, РЕБ купольного типу може прикрити потрібні позиції по колу.
  • Антидронові рушниці придушують сигнали БПЛА. Для застосування потрібна пряма видимість.
  • Персональні глушилки — особистий захист для бійця від дронів-камікадзе у радіусі до 300 м.

Використання РЕБів для дронів має обмеження в електромагнітному середовищі: природні шуми, перешкоди, метеорологічна ситуація. Тому, для точного планування й оперативного управління обирають мобільні пристрої, про які розповідаємо далі.

Мобільні системи РЕБ

Окопні та мобільні системи РЕБ

До тактичних засобів входять окопні та мобільні системи.

Окопний РЕБ — пристрій, який захищає від ударних дронів, приглушуючи їх частоти роботи. Відганяє розвідувальні безпілотники та прикриває важливі об’єкти.

Мобільні системи працюють з техніки, яка рухається чи транспортних засобів. Це може бути:

  • Невеликий РЕБ на автомобіль з дистанційною системою керування;
  • Переносний РЕБ, встановлений на бойовій техніці чи робочій зоні підрозділів;
  • Купольний РЕБ, що створює “купольний” захист навколо себе.

Портативний РЕБ захищає рухаючі транспортні засоби від ворожих ударів БПЛА.

Види РЕБ за типом впливу

Радіоелектронне заглушення проводиться з метою протидії системам розвідки противника. Для цього використовуються прості шумові перешкоди або хибні сигнали:

  • Ненавмисні перешкоди — природні або індустріальні електромагнітні випромінювання: лінії електропередач, випромінювання бортових засобів, погодні явища. 
  • Імітаційні перешкоди — подібні до реальних, застосовують для створення хибної інформації.

Відповідно розрізняють радіоелектронні засоби за типом впливу:

  • Системи розвідки — призначені для виявлення та ідентифікації даних про радіоелектронні засоби, зв’язок, навігацію. 
  • Захисні комплекси — застосовують для безпеки власних РЕБів від перешкод.
  • Пристрої протидії — створюють перешкоди для систем противника, виводять їх з ладу.

Український виробник захисних комплексів Warteх постійно розширює функції засобів та вдосконалює наявні системи. Для якісного та довготривалого користування необхідна чітко розроблена та протестована модель. Команда Warteх щодня закриває сотні потреб бійців та працює на перемогу.

Отримуйте актуальні новини від Wartex щотижня